10 OKTÓBER 2022Zobraziť v prehliadači
 

Prehľad top udalostí dňa pre vás pripravila redakcia portálu HNonline.sk

 
 

1. SaS zablokovala parlament. Vláde tak neprešla “finta”, ktorou chcela docieliť zásadné upravenie tohtoročného rozpočtu. Jeho príjmy aj výdavky chce zvýšiť o približne 1,5 miliardy eur. Šéf Národnej rady Boris Kollár pre obštrukciu odložil hlasovanie na utorok.

5. Požiar poškodil niektoré z ikonických sôch na Veľkonočnom ostrove, známych ako moai, uviedli miestne úrady. Plamene, ktoré sa na ostrove šíria už od pondelka v archeologickom nálezisku s asi tisíckou monolitických sôch v podobe obrích hláv spôsobili nezvratné škody, uviedli správcovia areálu. ​

2. Vladimír Vladimirovič Putin, bývalý agent KGB, prezident Ruskej federácie a strojca najhoršieho konfliktu súčasnosti, sa dnes dožíva sedemdesiatich rokov. Kde hľadať korene jeho videnia sveta? Niektorí životopisci za kľúčové obdobie jeho života označujú jeho detstvo v Leningrade.

6. Americký prezident Joe Biden sa domnieva, že svet aktuálne čelí najväčšej hrozbe "armagedonu" od kubánskej raketovej krízy z roku 1962. Ruský prezident Vladimir Putin pritom podľa jeho slov "nežartuje, keď hovorí o použití taktických jadrových, biologických či chemických zbraní".

 

3. Rakúsko pre dočasné zaradenie jadra a plynu medzi zelené investície podalo žalobu na Súdny dvor Európskej únie. Vo svojej žalobe sa odvoláva na posudok medzinárodných expertov, podľa ktorých energia z jadra nie je udržateľný zdroj. 

 

7. Nobelovu cenu za mier za rok 2022 získali bieloruský aktivista v oblasti ľudských práv Ales Biaľacki, ruská ľudskoprávna organizácia Memorial a ukrajinská ľudskoprávna organizácia Centrum pre občianske slobody CCL. "Laureáti zastupujú občiansku spoločnosť vo svojich krajinách," povedala predsedníčka Nobelovho výboru Berit Reissová-Andersenová. "Vynaložili mimoriadne úsilie na zdokumentovanie vojnových zločinov, prípadov porušovania ľudských práv a zneužitia moci," uviedla.

4. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny od januára budúceho roka plánuje zvýšiť rodičovský príspevok. Jeho výška by mala stúpnuť na 301 eur, respektíve 412,60 eura za mesiac v prípade, že rodič poberal materské.
 
 
 
 
 

 

 

© 2022 MAFRA Slovakia, Všetky práva vyhradené.

MAFRA Slovakia a.s.

Kalinčiakova 33

831 04 Bratislava 3

 
Odhlásiť odber